Site Loader
Jak pozbyć się wody z organizmu

Wiele osób jest nieświadomych tego, że wzrost ich wagi wcale nie wiąże się z budowaniem się tkanki tłuszczowej, ale jest to spowodowane przez zatrzymanie wody w organizmie. Ta sytuacja nierzadko wiąże się z powstaniem cellulitu, opuchniętą twarzą, obrzękami w okolicach kostek i brzucha itd. W takim razie jak się pozbyć nadmiaru wody?

Nadmiar wody w organizmie może nie tylko powodować powyższe objawy, ale też negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną. Złe działanie na zdrowie i samopoczucie sprawia, że wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się wody z organizmu. Przede wszystkim jednak warto się dowiedzieć, co powoduje takie zjawisko. Czynników jest wiele, ale na szczególną uwagę zasługuje nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia, niedostatecznie dużo aktywności fizycznej.

Retencja wody – jak z tym walczyć?

Istnieje kilka wskazówek na to, by pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Wbrew pozorom najważniejszym z nich jest przede wszystkim picie wody! Dlaczego ta brzmiąca paradoksalnie sprawa jest istotna? Należy wiedzieć, że dorosły człowiek powinien każdego dnia wypijać około 2-3 litry płynów. W przeciwnym wypadku organizm zacznie pracować mniej wydajnie (ponieważ będzie zużywał mniejsze jej ilości), magazynując resztę na później. Dobrze też unikać słodkich napojów gazowanych oraz alkoholu (choć nie zawsze, np. w diecie śródziemnomorskiej wskazana jest jedna lampka czerwonego wina wytrawnego dziennie), a szczególnie piwa i wódki.

Zatrzymanie wody w organizmie jest także spowodowane przez duże ilości spożywanej soli. Fakt, substancja ta w dobrych dawkach pozytywnie działa na równowagę wodno-elektrolitową, ale w przeciwnym wypadku zatrzymuje płyny i powoduje obrzęki oraz negatywnie wpływa na pracę nerek. Chodzi nie tylko o umieszczaną w potrawach z własnej kuchni sól, ale też jedzenie niezdrowych chipsów, orzeszków solonych, paluszków, produktów konserwowych i marynowanych oraz wędzonych.

Oczywiście, świetnym pomysłem jest także zatroszczenie się o dobrą ilość ruchu. Regularne ćwiczenia fizyczne są doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli nie tylko pozbyć się nadmiaru wody, ale też tkanki tłuszczowej! Podczas wysiłku organizm potrzebuje sporych ilości energii, dlatego pobiera ją z owej tkanki. W celu uniknięcia przegrzania musi także schłodzić ciało, dlatego produkuje pot – a więc wydala wodę! Podczas treningów należy jednak pamiętać o odpowiednim nawadnianiu, ponieważ w przeciwnym wypadku można ucierpieć z powodu odwodnienia.

Jeżeli powyższe metody nie działają, warto wybrać się do dietetyka. Ten najpewniej zasugeruje, by zmieniła się dieta. Warto do niej dodać różnorodne zioła, takie jak skrzyp, mniszek lekarski, pokrzywa, ponieważ wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, a do tego są substancjami moczopędnymi. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem jest drenaż limfatyczny, czyli specyficzny rodzaj masażu. Jego działanie pomaga w walce z obrzękami, cellulitem i zespołem ciężkich nóg. Lepiej jednak nie decydować się na ten zabieg samodzielnie, ale po konsultacji ze specjalistą.

Najnowsze wiadomości ze świata medycyny znajdziecie także na: https://www.termedia.pl/

Post Author: Autor